Krzewy różnią się wielkością, kształtem, kwiatami i liśćmi, dzięki czemu mogą zmienić nudny krajobraz w piękny, dynamiczny ogród. Odmiany kwitnące dodają wspaniałego kolorytu i słodkie aromaty.
W zależności od miejsca zamieszkania i warunków, różne krzewy mogą nadać zimozieloną teksturę, okrywę na zboczu i jeszcze więcej prywatności, blokując hałas uliczny. Pomagają również chronić glebę przed erozją i wspierają dziką przyrodę. Sprawdź, jakie krzewy wybrać do swojego ogrodu.
Tuje to szybko rosnące, wiecznie zielone krzewy o wąsko stożkowatym pokroju. Mają drobne, aromatyczne, łuskowate liście i małe szyszki. Lubią wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę. Młode krzewy należy chronić przed wysuszającymi wiatrami. Nie wymagają przycinania. Dobrze rosną zarówno w cieniu, jak i pełnym słońcu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
To wiecznie zielone krzewy o prostych, jajowatych, błyszczących, skórzastych liściach. Mają efektowne, różowe kwiaty. Najlepiej rosną w zacisznym miejscu. Lubią wilgotną, ale przepuszczalną glebę. Może rosnąć przy ścianie lub płocie wychodzącym na północ.
Aby zapobiec uszkodzeniu wyłaniających się pąków i kwiatów, należy chronić je przed zimnem, suchymi wiatrami i porannym słońcem. Podlewaj rośliny przy suchej pogodzie, aby zapobiec opadaniu pąków.
Zastosuj zbilansowany płynny nawóz w połowie wiosny i ponownie w czerwcu. Podsyp co roku rozdrobnioną korą lub dobrze zgniłą pleśnią liści. Po kwitnieniu delikatnie przycinaj wszystkie gałęzie psujące wygląd rośliny.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wibrujące kanarkowożółte kwiaty forsycji są jak pierwszy promień słońca po ciemnych zimowych dniach. Pokrywają każdą łukowatą gałąź. Mimo krótkiego okresu kwitnienia (1-2 tygodnie), warto posadzić forsycję, by cieszyć się eksplozją żółtych kwiatów.
Wspomniane krzewy najlepiej nadają się na rabaty lub jako rośliny akcentujące. W przypadku małych przestrzeni wypróbuj odmiany karłowate. Aby zachęcić do nowego wzrostu, przycinaj krzew forsycji natychmiast po zakończeniu kwitnienia. Następnej wiosny na rocznym lub starszym drewnie pojawią się zakwity.
Posadź forsycję na obszarze, na którym codziennie jest co najmniej sześć godzin słońca, aby zapewnić obfite kwitnienie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Imponujące masy lejkowatych, fioletowo-niebieskich kwiatów pokrywają ten wiecznie zielony krzew w kwietniu i maju. Różanecznik gęsty wygląda niesamowicie. Ma małe, szaro-zielone liście i pięknie pachnie. Tworzy zwarty, niski kopiec, dzięki czemu wspaniale prezentuje się w doniczkach na patio, większych ogrodach skalnych lub niedaleko ogrodzenia. Unikaj sadzenia zbyt głęboko i każdej wiosny nakładaj obficie środek przeciw pleśni wokół korzeni.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Otwórz okna w ciepły majowy dzień, a przywita Cię odurzający, niepowtarzalny zapach kwitnących wiosną bzów. Możesz posadzić fioletowe, różowe, białe lub żółte krzewy.
Chociaż bzy tolerują cień, najlepiej kwitną, gdy dostają co najmniej 6 godzin słońca dziennie. Pamiętaj, by posadzić je w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza, aby zmniejszyć problemy z mączniakiem prawdziwym.
Bzy kwitną na starym drewnie, dlatego przycinaj je wiosną natychmiast po kwitnieniu, aby zachować pożądaną wysokość i kształt krzewu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Popularna, wielokrotnie kwitnąca róża karłowata sprawdzi się doskonale jako roślina doniczkowa. Może też rosnąć przy niskim, nieformalnym żywopłocie.
Róże mają dość głębokie korzenie, więc wykop dołek dwa razy szerszy niż korzenie rośliny i wymieszaj ziemię z dużą ilością kompostowanej materii organicznej. Delikatnie rozłóż korzenie przed umieszczeniem ich w otworze.
Postaraj się, aby „zrost pączków” (punkt, w którym uprawiana róża została zaszczepiona na podkładce i skąd wyrastają pędy) znajdował się na poziomie gleby. Możesz to dość łatwo ocenić, kładąc coś płaskiego, na przykład łopatkę lub bambusową laskę, w poprzek górnej części otworu. Kiedy róża znajdzie się na odpowiedniej głębokości, zasyp otwór, delikatnie ubijając glebę przed dobrym podlaniem rośliny. Podlewaj obficie, aż dobrze się ustabilizuje, i każdej wiosny stosuj specjalistyczny nawóz do róż (zgodnie z instrukcjami producenta).
Stosuj też obfitą ściółkę kompostowanego obornika na wiosnę, ale syp go z dala od łodyg. W gumowych rękawiczkach przycinaj róże późną zimą lub wczesną wiosną, całkowicie usuwając martwe, zniszczone lub marnie wyglądające łodygi.
Wyświetl ten post na Instagramie.
To prawdopodobnie najlepsze wiecznie zielone krzewy do formowania i przycinania. Można z nich tworzyć eleganckie żywopłoty, granice, a nawet topiary. Przepięknie rosną w ogrodach częściowo zacienionych. Preferują wilgotną, dobrze przepuszczalną glebę. Aby zapobiec oparzeniom liści zimą, należy sadzić w osłoniętym miejscu, chronionym przed silnymi zimowymi wiatrami.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Fot. Arno Senoner/Unsplash