Dywany są świetnymi dodatkami do naszych wnętrz, dodając im przytulności i domowego charakteru. Czasami wystarczy mały dywan, który nie przytłoczy całego wnętrza, tylko będzie ciekawym elementem wystroju. Dlatego rozmiar tej dekoracji ma duże znaczenie. Spora powierzchnia wcale nie musi być w całości pokryta dywanami. Ciekawym rozwiązaniem może być mały dywan pod stolikiem kawowym.
Wzorzyste, kolorowe dywany nadają wnętrzom interesującego stylu, chronią podłogę przed zarysowaniami oraz tłumią hałasy. Przy wyborze dekoracji podłogowych ważne jest, aby kierować się nie tylko aspektami wizualnymi, ale również funkcjonalnością. Odpowiedni dywan nie powinien być dominującym elementem aranżacji, a stanowić część dobrze skomponowanej całości. Na jakie dywany postawić w pokojach o dużym metrażu oraz na dużych powierzchniach?
Pierwszym aspektem, nad którym warto się zatrzymać przy wyborze dywanu, jest jego wielkość. Kiedyś standardem było układanie ogromnych dywanów o dużych gabarytach w większości wnętrz. Trend ten powoli odchodzi w zapomnienie, gdyż nie chcemy całkowicie zasłaniać pięknych podłóg, które są pokryte drewnem lub panelami. Wykładziny stały się jedynie elementem wystroju, a nie jego dominującym punktem. Dlatego nawet w dużych pomieszczeniach architekci wnętrz często sugerują położenie niewielkiego dywanu. Dalej jednak wiele osób kieruje się zasadą, że dywan powinien naturalnie wydzielać strefę wypoczynkową. Dlatego częstą praktyką jest dobranie wielkości dekoracji podłogowych pod wymiary sofy oraz foteli. We wnętrzach o stylu skandynawskim, które charakteryzuje minimalistyczny klimat, proponowane są małe dywany, które zazwyczaj leżą pod niewielkim stolikiem kawowym.
Przy wyborze znaczącą rolę odgrywa również materiał, z jakiego wykonano dywan. Jakie rozwiązania są najpopularniejsze? Aktualnie najbardziej ceni się dywany utkane z wełny, polipropylenu, wiskozy czy jedwabiu.
Takie aspekty jak kolor czy wzór dywanu zazwyczaj zależą od charakteru całego wnętrza i są odzwierciedleniem indywidualnych preferencji właścicieli. Wiele osób decydując się na odpowiedni dobór barw w pomieszczeniu, stara się, aby kolor podłoża spajał wszystkie aspekty kolorystyczne w całość. Niektórzy lubią, jak kolor dywanu jest mocnym akcentem i decydują się na ekstrawaganckie i wyraziste kolory. Przy wyborze kolorów ważne jest również dobranie ich pod kątem dopasowania do stylu podłogi. Należy pamiętać prostą zasadę, że jasne dywany powiększają optycznie pomieszczenie, a ciemne delikatnie je pomniejszają. Pod uwagę warto brać to, do jakiego pomieszczenia wybieramy dywan. W pokojach dziecięcych i w domach, gdzie są zwierzęta – białe i kremowe dywany mogą nie być idealnym pomysłem.
Jaki dywan ze wzorem najlepiej się sprawdzi? To również zależy od pomysłu na aranżację właścicieli lub dekoratora. W monochromatycznych wnętrzach dodanie wzorzystego dywanu może być ciekawą metodą na powiększenie wnętrza. W pokojach, gdzie jest już dużo dodatków, wzorów i ozdób warto pozostawić podłogę w neutralnym charakterze.
Fantastycznym pomysłem, który perfekcyjnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, jest zakup do dużych pomieszczeń kilku małych dywanów, zamiast jednego, który zakryje całą podłogę. Często dywany w obrębie jednego pomieszczenia różnią się od siebie kolorami, designem, a nawet materiałem, z którego je wykonano. Hitem ostatnich miesięcy jest łączenie w salonach klasycznych dywanów o niewielkich rozmiarach z dywanami ze skóry zwierząt. Bardzo popularne są dywany ze skóry owczej oraz z wełny alpaki. To prosty zabieg, który nadaje wnętrzom przytulności i domowego charakteru, jednocześnie nie odbierając im nowoczesnego klimatu.
Ciekawą alternatywą dla dywanów może być zaimpregnowana skóra lub modna bambusowa mata. Są to mniej typowe rozwiązania, które będą pasować do awangardowych wnętrz. Wiele osób całkowicie rezygnuje z dekoracji podłogowych, aby uwydatnić piękną podłogę.