Biblioteczka dla dzieci – pomysły na przechowywanie książek

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W pokoju malucha wraz z czasem przybywa książek. Gdzie je przechowywać, aby nie uległy zniszczeniu, były uporządkowane i jednocześnie wyeksponowane tak, aby zachęcały do sięgania po nie? Oto kilka pomysłów.

Dziecięcy pokój powinien być urządzony tak, aby przede wszystkim dziecko mogło wygodnie z niego korzystać, czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Dlatego tradycyjna półka do przechowywania książek może nie być najlepszym pomysłem. Zobacz, w jakiś sposób możecie przechowywać książki w pokoju dziecka.

1. Gotowe półki na książki dla dzieci

Producenci mebli oferują gotowe półki na książki przeznaczone specjalnie do pokojów dziecięcych. Są mniejszych rozmiarów, często też mają ciekawe dla dzieci kształty i kolory. Nieduża półka domek, dziecięca biblioteczka czy wielofunkcyjny regał na książki i zabawki – możliwości w sektorze mebli dla dzieci jest wiele.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Joanna (@mama_lenki_i_amelki)

2. Półka na książki z gazetownika

Poręczną i estetyczną półką na książki dla dziecka może stać się gazetownik. Drewniany, o lekkiej konstrukcji, w jasnych kolorach lub przemalowany na wybrany kolor może świetnie wpasować się w klimat dziecięcego pokoju. Ułożone w nim książki będą łatwo dostępne dla dziecka, dobrze widoczne i uporządkowane. Odkładanie ich na miejsce nie będzie problemem dla maluchów.

3. Skrzynki w roli półek na książki

Półki na książki dla dziecka możesz skonstruować samodzielnie, wykorzystując skrzynki. Ustawione jedna na drugiej, odrobione ledowymi lampkami i maskotkami staną się przyjemnym elementem dziecięcego pokoju. Zwłaszcza jeśli pomalujemy je na kolor pasujący do wystroju. Wysokość i szerokość takich półek możemy więc dopasować wedle własnego życzenia tak, aby były odpowiednie do wzrostu dziecka.

4. Koszyki jako półki na książki

Estetyczne metalowe kosze zamontowane na ścianie mogą posłużyć jako funkcjonalne półki na książki dla dziecka. Umieść je na dowolnej wysokości, jedna nad drugą lub obok siebie, tak aby dziecko mogło wygodnie sięgać po swoje ulubione książki.

5. Półki na zdjęcia z Ikei

W roli półek na książki dla dziecka doskonale sprawdzą się półki MOSSLANDA lub KNOPPÄNG z Ikei. Mimo że w zamyśle projektantów miały służyć jako półki do ekspozycji zdjęć i obrazów, to doskonałe sprawdzą się także jako miejsce do przechowywania książek dla dzieci. Nie zajmują wiele miejsca, a książki będą na nich wyeksponowane tak, że już sam widok będzie zachęcać do czytania.

6. Pomocnik na kółkach

To kolejny świetny pomysł wykorzystania mebla w inny sposób niż jego pierwotne przeznaczenie. Tak zwany pomocnik na kółkach, czyli po prostu wózek z półkami, będzie idealną mobilną półką na książki dla dziecka. Stworzony głównie z myślą o kuchni, z powodzeniem może być wykorzystany do przechowywania książek zamiast produktów spożywczych. Ten ruchomy mebel nawet przypomina klasyczny wózek biblioteczny!

Aranżując miejsce to przechowywania książek w pokoju dziecięcym, miejmy na uwadze, aby książki były łatwo dostępne dla dziecka. Ładna, ale nieosiągalna dla malucha półka nie sprawdzi się tak dobrze, jak dopasowany do jego wzrostu mebel. Najlepiej, aby książki były dobrze widoczne, a ich przeglądanie nie sprawiało dziecku problemu.

Zdj. główne: Seven Shooter/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*