Bio nasiona organiczne – najlepszy wybór do przydomowego ogrodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kiedy zaplanujemy jakie rośliny chcemy posadzić w przydomowym ogrodzie, możemy zająć się szukaniem odpowiednich nasion. Wysokiej jakości nasiona roślin powinny pochodzić z kontrolowanych, ekologicznych upraw. Najlepiej jest wybierać nasiona od renomowanych producentów, gdyż gwarantują nam oni najwyższą jakość.

Gdzie kupować bio nasiona organiczne?

Nasiona roślin możemy obecnie kupić w wielu miejscach – sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, supermarketach, a czasem nawet w osiedlowych sklepach. Nasiona popularnych roślin możemy kupić praktycznie wszędzie. Problemy zaczynają się wówczas, gdy zależy nam na bio nasionach organicznych mniej znanych roślin ozdobnych lub użytkowych jak fasola szparagowa bio czy kukurydza cukrowa Golden Bantam. W takiej sytuacji warto jest się skierować do sklepów specjalistycznych, w tym sklepów internetowych.

Jak wybrać bio nasiona organiczne?

Nasion roślin nie powinno się kupować pochopnie. Na początku należy zastanowić się jakie rośliny zamierzamy posadzić w naszym ogrodzie i w jakiej ilości. Przed zakupem bio nasion organicznych powinniśmy przeczytać wszystkie informacje znajdujące się na opakowaniu. Warto mieć świadomość, że na etykiecie musi znaleźć się pieczątka zawierająca numer partii, wagę nasion, a także termin przydatności. Opakowanie nasion w żadnym wypadku nie może być uszkodzone, przebarwione czy wilgotne.

Oznaczenia na opakowaniach nasion – jak je rozszyfrować?

Na opakowaniach nasion możemy zauważyć różne oznaczenia. Przykładowo nasiona uszlachetnione są to nasiona wzbogacone nawozem celem przyspieszenia kiełkowania. Nasiona zaprawiane to takie, które przeszły specjalne zabiegi mające pozbawić je szkodników i patogenów. Nasiona otoczkowane posiadają specjalną otoczkę, która ułatwia wysiew małych nasion. W sprzedaży dostępne są także nasiona inkrustowane – z dodatkiem środków ochrony roślin mających zabezpieczyć je przed szkodnikami i chorobami.

Nasiona F1 to nasiona będące pierwszą generacją potomstwa dwóch skrzyżowanych roślin – posiadają one pozytywne cechy obu osobników. Poważną wadą nasion F1 jest brak możliwości rozmnażania tych roślin z nasion. Zebrane z tych roślin nasiona tracą wiele pozytywnych właściwości swoich rodziców. W rezultacie ogrodnicy pragnący posadzić te same rośliny w kolejnych sezonach muszą znowu udać się do sklepu ogrodniczego po ich nasiona.

Jeżeli w kolejnych sezonach chcemy wysiewać zebrane przez siebie nasiona, warto jest wybrać nasiona bio organiczne, które powstają w wyniku hodowli selektywnej (zbiera się je tylko i wyłącznie z roślin, które posiadają pożądane przez ogrodników właściwości).

Ile nasion kupić?

Bardzo ważne jest, żeby ocenić jaka ilość nasion jest nam potrzebna. Powinniśmy kupić tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zużyć w najbliższym czasie. Bio nasion organicznych nie należy kupować na zapas, gdyż ich zdolność kiełkowania jest ograniczona w czasie. Po upływie terminu ważności część nasion (zdarza się, że nawet wszystkie) może nie wykiełkować.

Czym wyróżniają się bio nasiona organiczne?

Bio nasiona organiczne to nasiona roślin z najwyższej półki. Pozyskuje się je wyłącznie z gospodarstw ekologicznych (gdzie cały proces produkcji odbywa się zgodnie z wymogami Unii Europejskiej). Bio nasiona organiczne są nieco droższe, gdyż podczas ich produkcji nie wykorzystuje się nawozów sztucznych ani chemicznych (w rezultacie uprawy narażone są na duże straty z powodu epidemii chorób czy ataków szkodników). Równocześnie spożywanie roślin z nich wyhodowanych jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*