Dekoracje do łazienki, które optycznie ją powiększą

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mała łazienka to standard w przypadku większości mieszkań w blokach. Czy wiesz, że możesz ją optycznie powiększyć przy pomocy odpowiednio dobranych dekoracji? Przedstawiamy kilka trików, z którymi zmienisz przestrzeń swojej łazienki.

Nawet w łazience niedużych rozmiarów możemy stworzyć wrażenie przestronności i urządzić przestrzeń tak, aby była wygodna i funkcjonalna. Oto kilka sposobów na optyczne powiększenie łazienki przy pomocy dekoracji.

1. Wybierz jasne, chłodne kolory

Ciemne oraz ciepłe barwy mają taką właściwość, że optycznie wydają się przybliżać ściany. Zimne z kolei optycznie je oddalają, dlatego dekorując łazienkę niedużych rozmiarów, zdecydujmy się na wykorzystanie jasnych, chłodnych kolorów. Biel, szarości, pastelowy błękit czy jasny róż pomogą nam dodać łazience nieco przestronności.

2. Dodaj przestrzeni błysku

Wszelkie dekoracje, które odbijają światło będą mile widziane w małej łazience – w ten sposób jej wnętrze wyda się bardziej przestronne. Podobnie i ozdobne płytki – jeśli montujesz je w swojej toalecie, koniecznie wybierz te o intensywnym połysku. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić! Nadmiar dodatków zmniejszy przestrzeń.

3. Lustra, lustra i jeszcze raz lustra

To uniwersalny sposób na powiększenie każdego pomieszczenia. Tym bardziej jest przydatny w łazience! Lustra umieścić możesz nie tylko nad umywalką. Zamontowane na ścianie położonej naprzeciwko wejścia lub po przekątnej sprawią, że przestrzeń wyda się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości. Szczególnie skuteczny efekt powiększenia zapewnią lustra wklejane w płytki, które wkomponują się w gładką powierzchnię ściany.

4. Ozdobne płytki ceramiczne lub fototapeta

Dekoracyjne płytki ceramiczne umieszczone w odpowiednim miejscu również mogą kształtować przestrzeń w małej łazience. Powtarzający się wzór na jednej ze ścian przedłużony na powierzchnię podłogi doda pomieszczeniu przestronności.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie fototapety. Przestrzenny obraz w postaci molo, oddalającego się mostu czy fragmentu lasu na wybranej ścianie da efekt głębi i tym samym optycznie powiększy rozmiar łazienki.

5. Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu może pełnić nie tylko praktyczną funkcję, ale też stanowić efektowną ozdobę oraz kształtować przestrzeń. Estetyczne lampy i umiejętna manipulacja oświetleniem może sprawić, że nieduża łazienka optycznie się powiększy.

Istotna tutaj jest barwa światła. Wiemy już, że ciepłe kolory „przybliżają”, a zimne „oddalają”, dlatego do małej łazienki wybieramy oświetlenie o neutralnej lub chłodnej barwie.

Dodatkowe reflektory punktowe, zamontowane nad strefą umywalkową, pomogą Ci uzyskać efekt przestronności. Co więcej, doświetlenie lustra zdecydowanie przyda się do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

6. Wolna podłoga

W małej łazience nie warto zastawiać podłogi – optycznie pomniejszy to przestrzeń. Zrezygnuj z kompletu dywaników, rozkładanych przy każdym elemencie łazienki. Postaw raczej na jeden gładki dywan o kolorze dopasowanym do posadzki. Im więcej wolnej przestrzeni na podłodze pomieszczenia, tym większe będzie się wydawać.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*