Drzewka cytrusowe na balkonie – jakie warto hodować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób zacząć hodować wymarzone rośliny na swoim balkonie? Poznaj najważniejsze informacje na temat hodowli drzew cytrusowych w domowym zaciszu. 

Drzewka cytrusowe – dlaczego warto je hodować?

Drzewa cytrusowe w Twoim domu mogą okazać się naprawdę wyjątkową ozdobą. Przede wszystkim mnogość gatunków pod względem kształtu, zapachu, liści czy rodzaju kwiatów pozwala na znalezienie najlepszego rozwiązania dla siebie. W dodatku hodowla drzew cytrusowych przy odpowiedniej pielęgnacji to idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na pojawieniu się owoców cytrusowych.

Hodowla drzew cytrusowych możliwa jest przy odpowiedniej temperaturze, utrzymywanej zarówno w domu, jak i na balkonie lub tarasie. 

Gdzie postawić doniczkę z cytrusami w domu?

Wiele początkujących osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że hodowla drzew cytrusowych w doniczce nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do uprawiania cytryn lub mandarynek. Oprócz tego możliwe jest hodowanie drzew takich jak pomarańcze, grejpfruty, kumkwaty, czy kalamondyny.

W zależności od gatunku, który wybierzemy, jego potrzeby pod względem codziennej pielęgnacji mogą się różnić. Na szczęście obecnie możemy liczyć na stały dostęp do informacji – w końcu od czego mamy internet?

Wszystkie cytrusy charakteryzują się między innymi potrzebą bycia w jasnych pomieszczeniach, gdzie promienie słońca wpadają przynajmniej przez 8 godzin dziennie. Drzewa cytrusowe kochają naturalne doświetlenie od strony południowej lub zachodniej.

Oprócz tego szukając właściwego miejsca na doniczkę należy pamiętać, aby wybrać taką przestrzeń, gdzie możliwe będzie zapewnienie swobodnych warunków do wzrostu i rozwoju rośliny.

Drzewa cytrusowe nie reagują dobrze na częste przestawianie, przeciągi czy na bliskość kaloryfera – przesusza on powietrze. Hodowla drzew cytrusowych powinna być odpowiednio przemyślana. Najlepiej, jeśli zrezygnujemy z przesuwania i obracania, bo nie przepadają one za zmianą miejsca.

W jaki sposób zadbać o pielęgnację cytrusów?

Odpowiednia pielęgnacja wybranych cytrusów ma niezaprzeczalny wpływ na to, w jakiej kondycji jest dana roślina. Ziemia w donicy powinna być przepuszczalna i żyzna, lekko kwaśna. Należy zmieszać podłoże z piaskiem i torfem lub kupić specjalną ziemię do cytrusów.

Te drzewka uwielbiają być regularnie nawożone, w szczególności w okresie lata i wiosny, kiedy ich wzrost jest najbardziej intensywny. Pojawienie się jakichkolwiek przebarwień może świadczyć o niedoborze składników odżywczych. W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem będzie preparat w płynie, który pozwala na lepsze funkcjonowanie i poprawę kondycji drzew cytrusowych.

Częstotliwość nawożenia i ilość odżywki, która ma zostać wykorzystana, koniecznie muszą być dostosowane do zaleceń producenta.

Podlewanie drzew cytrusowych w domu i na balkonie

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drzewa cytrusowe kochają regularne podlewanie. Nie mogą być jednak zbyt obficie nawadniane, bo w przypadku stałego przelewania korzeni, mogą pojawić się groźne choroby grzybicze i gnicie rośliny.

Jeśli nie chcemy, żeby problemy wynikające ze zbyt mocnego podlania dotyczyły naszych drzew cytrusowych, dobrym rozwiązaniem będzie zadbanie o odpowiednią warstwę keramzytu, który powinien znaleźć się w doniczce. Niedocenianym elementem jest również posiadanie otworów odpływowych w jej dnie.

Woda z podstawki musi zostać usunięta w taki sposób, aby korzenie jej nie dotykały. Jeśli szukasz metody na poprawę wyglądu drzewa cytrusowego, warto spróbować systematycznego, a zarazem delikatnego spryskiwania wodą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*